pátek 15. června 2018

Konec školního roku se blíží - hurá čas dovolených

Jak už název dnešního příspěvku říká, konec školního roku se pomalu, ale jistě blíží a před dětmi budou 2 měsíce prázdnin.
Přesně za 14 dní bude poslední školní den a mě začne první dovolená - pouze týden, ale i ten je dobrý. Letos to z dovolenou o prázdninách nebude tak slavné jako loni - loni jsem měla 4 týdny - 2x po týdnu a posledních 14 dní v srpnu. Letos mám zatím na prázdniny naplánované 2 týdny.

Letos - jako loni i předloni, zkrátka od té doby co jsem nastoupila po mateřské do práce máme z mužem dovolenou vždy první týden v červenci. Letos, tak jako poslední cca 3 roky jedeme tento termín do Alp. Loni a předloni jsme byli v See (Tyrolsko) v Rakousku.
foto See
Krásná vesnička - docela klid a příjemné prostředí i počasí nám pokaždé přálo.
Ale letos jedeme pro změnu do Fissu (Tyrolsko) taktéž v Rakousku. Tam jsem byli před cca 4 lety. Dětem se tam strašně moc líbilo.
Obě dvě oblasti se vyznačují tím, že je zde spousta lanovek, které Vás dovezou na vrcholky kopců, odkud můžete podnikat pěší tůry nebo...
jako mi tam chodit od jednoho dětského hřiště k druhému.
Krátké trasy a děti to baví.
Plus jako bonus nemusíme celý týden nastartovat auto, kam chceme nás doveze lanovka či autobus - v ceně ubytování je i letní karta, která Vám umožňuje využívat právě všechny dostupné lanovky či autobusy.
Výsledek obrázku pro fiss rakousko
foto Fiss - dole vesnice a pohled na jedno z x dětských hřišť

K mé smůle se letos budu muset obejít bez moře. Děti tam nechtějí. Ani se jim nedivím. Cesta tam i zpátky je vždy pro ně noční můra. V pátek večer vyrazit, abychom se vyhuli zácpám - které stejně chytneme a v pátek na noc jet zpátky a opět zácpy. Týden u moře sice super, ale cesta. Takže letos místo k moři jedem 2x do Alp.
Drahá polovička objednala ještě na poslední týden v srpnu - kdy mám dovolenou a chtěla jsem ji v klidu strávit doma s dětmi -  na hory. Opět do See do stejného apartmánu jako loni i předloni. Děti si to přáli.
Sice říkám, že nechci na stejné místo víc jak 2x za sebou, ale tohle je vyjímka. Kdybychom do Apl jezdili i 10x na stejné místo, tak pokaždé objevíme něco nového. Za týden nejde prochodit všechna místa a místní stále budují nové a nové atrakce.
Jak ve Fissu, tak v See se autobusem dostanete do okolních vesniček a vlastně můžete být každý den na jiném místě a každý rok objevovat nová a nová zákoutí těchto vesnic, horských stezek či nová dětská hřiště. Takže možná příští rok pojedeme opět do Apl - na stejné místo i do stejného apartmánu. Ubytování jsem si v See zajistili přes Booking. Paní je milá, má krásný a útulný domek, cena je příjemná a nám se tam prostě líbí.
Loni nám tam počasí přálo i nepřálo - na některá místa jsem se kvůli dešti nedostali, tak to chceme letos napravit. Takže máme vytipovaná min 3 místa, kam se chceme podívat a kde jsem nebyli. Děti jsou zase o rok větší, takže ujdou více než loni či předloni. No a taky se podíváme na místa, kde jsem byli již 2x a dětem se tam líbí. Určitě zase pojedeme 5 lanovkami do Švýcarska - to jim nemůžeme nedopřát. To se líbí i mě. Nemusíme nic koupit, ale ten pohled z lanovek na vrcholky se  prostě neokouká.

Asi bych nedala, jako známá, která jezdí už přes 20 let na stejné místo do Chorvatska - stejné místo, stejný ostrov i apartmán. To asi né. Ale Alpy jsou něco jiného. Tam je stále co objevovat.

Příští rok ale  bude moře -  tady já bych ho chtěla.  Jen né od cestovky, ale přes Booking a né od soboty do soboty, ale někdy od neděle či pondělí a vrace se budeme také jiný den než z pátku na sobotu či v sobotu ráno.
Je to děs. Turnusy od soboty do soboty je hrůza. Půlka Evropy jede jeden týden tam a další zpátky. Zácpy jsou tak běžná záležitost.
Líbilo by se mi letět někam do Řecka či Španělska, ale dovolená pro čtyři s cestovkou se stravou vyjde v sezoně hodně draho a mimo sezonu se mi nechce. Nechci děti brát ze školy. Takže ty naše dvě dovolené vlastní dopravou do apartmánu vyjdou cca na 1/2 ceny dovolené letecky do Řecka či Španělska (Turecko, Egypta či Maďarsko mě neláká).
No a pak mám ještě dovolenou první týden v září neb budeme mít doma prvňáčka a tak jako s cácorkou i  jemu týden věnuji. Sice to nebude dovolenou v pravém slova smyslu, ale i tak si trošku odpočinu.
No a ještě bych si chtěla vzít týden někdy na přelomu červenec/srpen.
Příští rok už budu mít v létě snad 4 týdny dovolené normálně - jako loni 2x po týdnu a pak posledních 14 dní v srpnu. Ale to je ještě daleko.

No a jako každý rok, tak i letos si do kufru či tašky zabalím jehlice, háček a klubíčka.
Tohle to budu tahat sebou.
 
Fialovou - po večerech budu háčkovat čtverečky na deku pro cácorku. Snad jich stihnu co nejvíc. Potřebuji jich uháčkovat celkem 124. A pak ještě další velké, ale o tom zas jindy.
Dále bych ráda dodělala ponožky pro Ježíška. Už je mám rozdělané hodně dlouho. Dříve jsem si toto pletení nosila na zahradu, ale teď nestíhám a ponožky beru pouze na návštěvy ke tchyní - ty jsou teď omezené neb babi se odstěhovala na léto na chalupu a tam jezdíme tak 1x do měsíce.
Takže doplést dámské ponožky, nahodit na pánské - pro koho ještě nevím. Ségra či mamka a pak švára či táta. Naštěstí ženský mají stejnou nohu a chlapi také. Takže upletu potřebnou velikost a pak se rozhodnu komu je Ježíšek nadělí.
No a také přidám další dvě klubíčka na ponožky pro naši malou rodinku.

Tak uvidím co vše za ten týden stihnu uplést. V plánu toho mám hodně a čas ubíhá.
Sice do Vánoc je času dost - přes půl roku, ale s tím co jsem si naplánovala toho času zas tolik nemám.

No a co Vy a dovolená? Už máte naplánováno nebo jezdíte na poslední chvíli. Dáváte přednost moři, horám či zůstáváte doma na chalupě nebo cestujete po té naší krásné krajině. A také jako já taháte sebou neustále vlnu a jehlice či háček?
Žádné komentáře:

Okomentovat